Home Oracle Projekty Šport Private Download Howto Linky Kontakt  
 
Čo je to FreeBSD ?

     FreeBSD je unixovo orientovaný operačný systém. Vyniká vysokou stabilitou a v nejednom ohľade prevyšuje známe komerčné operačne systémy. Je dostupný zdarma na internete. Založený je na pôvodnom systéme UNIX , ktorý pochádza zo 70.rokov 20.storočia od firmy AT&T. Pred mnohými rokmi potrebovala táto firma pre zaistenie svojich aktivít veľke množstvo softwaru. Preto poskytli licencie na rôzne programy aj so zdrojovými kódmi univerzitám za veľmi nízke ceny. Takto sa dostalo veľke množstvo študentov k zdrojovým kódom a na základe učiteľmi stanovených projektov bol unix ďalej vylepšovaný. Počas mnohých rokov boli celé kusy operačného systému UNIX nanovo prepísané. Strediskom všetkých úprav kódu pôvodného systému UNIX sa stala Kalifornska univerzita v Berkeley pod značkou CSRG ( Computer Systems Research Group ). Ich kód bol distribuovaný všetkym zdarma spolu s platnou licenciou AT&T. Výsledná kolekcia záplat sa stala známou pod skratkou BSD 
( Barkeley Software Distribution ). Po určitych politickych nezhodách vo vnútri Kalifornskej univerzity, bol kód v roku 1992 uvoľnený verejnosti pod BSD licenciou. Je to asi najliberálnejšia softwarová licencia, aká bola kedy použita. Dá sa stručne zhrnúť do 3 viet :

        • Netvrďte, že ste tento kód napísali sami
        • Neobviňujte nás, ak sa niečo pokazí
        • Nepoužívajte naše meno k propagácii vašich produktov
    Po uvoľnení kódu BSD verejnosti, AT&T okamžite zažalovala užívateľov a univerzity. Spor spočíval v autorských právach, na ktoré si robili nárok obe strany. Medzitým rôzni ľudia vzali kód BSD a začali na jeho základe stavať komerčné a voľne dostupné produkty. Jednym z nich bol aj systém 386BSD, ktorý sa neskôr stal základom pre FreeBSD 1.0. V roku 1994 bol prípad uzatvorený. Ukázalo sa, ze značna časť kódu v AT&T UNIX pochádzala v skutočnosti z BSD a nie naopak. Na to bola nová verzia unixu uvoľnená verejnosti pod názvom BSD4.4-Lite a po nasledujúcom update BSD4.4-Lite2. Stala sa praotcom súčasnych zdrojových textov FreeBSD a zároveň predchodcom mnoho ďaľších operačných systémov ako NetBSD, OpenBSD a Mac OS X. Dnes je systém FreeBSD používaný na veľa dôležitých internetových serveroch ako napr. Yahoo, Hotmail, Apache, IBM, Nokia atd. Používa ho aj najväčšia vojenská špionážna organizácia na svete (NSA - National Security Agency).

Vlastnosti FreeBSD

  1. Preemtívne spracovanie viacerých úloh naraz s dynamickým prispôsobením ich priorít za účelom ľahkého a spravodlivého zdieľania počítača viacerými užívateľmi a to aj za najväčšieho zaťaženia systému.
  2. Vynikajúce podmienky pre vytváranie TCP/IP sietí s podporou priemyselných štandardov ako napr. SLIP, PPP, NFS, DHCP a NIS.
  3. Pamäťová ochrana zabezpečuje, že aplikácie ( alebo užívatelia ) do seba vzájomne nemôžu zasahovať. Zrútenie jednej aplikácie neovplyvní chod ostatných.
  4. FreeBSD je 32bitový operačný systém
  5. Binárna kompatibilita s množstvom programov vytvorených pre Linux, SCO, SVR4, BSDI a NetBSD
  6. Poskytuje grafické užívateľské rozhranie GUI a priemyselne standardný systém X Window ( X11R6 )
  7. Stránková virtuálna pamäť a technológia virtuálnej/vyrovnávacej pamäte uspokojí aplikácie s veľkými nárokmi na pamäť.
  8. SMP podpora počítačov s viacerými procesormi ( len Intel )
  9. Celá sada vývojárskych nastrojov C, C++, Fortran, Perl
  10. Voľne dostupný kód celého systému umožňuje, že si môžete vychutnať ten najúžasnejší stupeň kontroly nad vaším prostredim
  11. Rozsiahla priama dokumentácia
  12. Tisíce aplikácií voľne dostupných na internete
  13. Neprekonateľná robustnosť
  14. Najstabilnejší internetový software na svete !
Na akom hardware beží FreeBSD ?

    FreeBSD beží na platforme Intel 80386, IA64, AMD64, compaq alpha, SPARC64, StrongARM, PowerPC. Najznámejšia je Intel 80386, označovaná tiež ako X86 alebo i386. Značka procesora je pre FreeBSD nepodstatná. Jadro otestuje CPU pri štarte a použije vlastnosti toho čipu, ktorý rozpozná. Čo sa týka pamäte RAM, mali by ste mať aspoň 16MB. Podporované sú disky IDE aj SCSI.

Využitie

   FreeBSD je možné použiť ako veľmi mocný systém pre stolný počítač alebo vývojovú stanicu. Jeho vynikajúce sieťové funkcie, výkonnosť, bezpečnosť a kompatibilita ho predurčujú predovšetkým do úlohy internetového a intranetového servera, ale úspešne funguje aj ako poštový, webový server, firewall, file server na sietiach Microsoft, záložný server, názvový server alebo ako monitoring siete. Ak uvažujete prevádzkovať FreeBSD na stolnom počítači, budete musieť rozumieť tomu, ako váš počítač pracuje. FreeBSD nie je najvhodnejší, pokiaľ hľadáte jednoduché rozhranie ovládané len klikaním myši. Pokiaľ je toto vašim cieľom, kúpte si počítač Macintosh so systémom Mac OS X, ktorý vychádza z BSD. Využijete tak silu unixu a pri tom o ňom nemusíte nič vedieť.

Inštalácia

    FreeBSD môžete inštalovať niekoľkými spôsobmi. Ak máte pripojenie na internet, tak cez modem alebo lokálnu sieť. V inom prípade môžte ako inštalačné médium použiť CD ROM, diskety, pásku, oddiel MS-DOS alebo inštalovať po sieti pomocou NFS. Oproti linuxu je inštalácia trochu zložitejšia. V linuxe sa vám stačí preklikať niečím, o čom presne netušíte čo znamená ( lebo je to buď v slovenčine alebo "manažerštine"). FreeBSD po vás vyžaduje určité znalosti (gramotnosť). Inštalácia je síce urobená cez menu, ale je nutné poznať určité pojmy. Je dobré poznať niečo o sieťach a všeobecne o počítačoch. Začínajúcím doporučujem prečítať dokumentáciu. BSD vychádza zo staršich PC štandardov. To, čo sa v PC svete nazýva partition, sa v BSD volá slice. Každá BSD inštalácia obsadí práve jeden takýto slice, ktorý si potom rozparceluje na partície. IDE disky sú označované ako adX, SCSI disky daX. X predstavuje pozíciu na radiči. To znamená, že IDE disk primary master bude mať označenie "ad0", jeho prvá slice bude "ad0s1". Primary slave bude "ad1". Secundary master bude "ad2" atd. Je zaužívaným pravidlom, že partície v slice sú označované nasledovne: "a"=root, "b"=swap, "c"=celá partícia, ďalšie partície sú označované podľa ľubovôle. "ad0s1a" teda označuje IDE disk primary master, prvý slice, root partíciu. 

    V tejto časti bližšie popíšem dva najpravdepodobnejšie spôsoby inštalácie. Prvý z nich je z CD-ROM disku, druhý z internetu pomocou ftp protokolu. Prvý spôsob predpokladá, že ste sa nejakým spôsobom dostali k inštalačnému CD. ISO image je k dispozícii zdarma na ftp serveri ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ISO-IMAGES-i386/ alebo na mirror serveroch po celom svete v tvare ftp<číslo>.<štát>.freebsd.org. Pokiaľ nemáte rýchly prístup k internetu, existuju aj rôzne zásielkové služby, u ktorých si inštalačné CD možte objednať (napr. aj u mňa). Druhý spôsob použijú tí, pre ktorých je sťahovanie celého obrazu CD mrhanie času. CD obsahuje tucty softwarových balíkov, ktoré veľmi pravdepodobne nebudete inštalovať všetky a z internetu si stiahnete len to, čo potrebujete. Inštalácia pomocou ftp vyžaduje stiahnutie dvoch obrazov diskiet a ich zapísanie na skutočné diskety. Obrazy sú k dispozícii na ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/i386/ v príslušnom adresári danej verzie, ktorú chcete nainštalovať. Hľadajte dva súbory označené kern.flp a mfsroot.flp. Pokiaľ už pracujete na nejakom unixovom systéme, obrazy diskiet zapíšete pomocou príkazu 

# dd if=kern.flp of=/dev/fd0
# dd if=mfsroot.flp of=/dev/fd0

Pokiaľ robíte v DOS-e resp. vo Windows, existuje utilita fdimage.exe, ktorá zapisuje obraz diskety na disketu.
Najlepšie získa človek predstavu ako systém nainštalovať a nakonfigurovať, ak  má možnosť vidieť konkrétne riešenie od niekoho iného. Preto som sa rozhodol popísať postup mojej inštalácie na notebooku, pracovnej stanici a serveri

Výkon ( benchmark )

Na serveri  http://bulk.fefe.de  sa objavil test výkonnosti operačných systémov Linux 2.4.22, Linux 2.6.0, OpenBSD 3.4, FreeBSD 5.1 a NetBSD 1.6.1 od autora Felix Von Leitnera. K dispozícii je aj v pdf formáte. Všetky systémy boli testované na spoločnom hardwari notebook Dell Inspiron 8000, 900 MHz Pentium III, 256 MB RAM. Celkový záver testov vyznel pre FreeBSD nasledovne: " FreeBSD 5.1 has very impressive performance and scalability. I foolishly assumed all BSDs to play in the same league performance-wise, because they all share a lot of code and can incorporate each other's code freely. I was wrong. FreeBSD has by far the best performance of the BSDs and it comes close to Linux 2.6. If you run another BSD on x86, you should switch to FreeBSD!".

Literatúra

FreeBSD, Jim Mock ( Neocortex, Praha 2000 )
Síťový operačný systém FreeBSD - Podrobny prúvodce, Michael Lucas ( Computer Press, Brno 2003 )
http://www.blackhole.sk  článok "Prechod z linuxu na FreeBSD" autor: Neologism

Linky s FreeBSD tématikou

http://www.freebsd.org - domovská stránka projektu freebsd
http://www.freebsddiary.org
http://www.daemonnews.org
http://www.bsdhound.com
http://www.freshports.org
http://www.freebsdtips.com
http://www.freebsdsystems.com
http://www.freebsdportal.com
http://www.freebsdmall.com
http://www.bsdnewsletter.com
http://bsdvault.net
http://mostgraveconcern.com/freebsd
http://www.freebsdhowtos.com
http://www.bsdatwork.com
http://www.google.com/bsd
http://www.closedbsd.org - projekt closed BSD. Livecd distribúcia firewall + NAT. Ľahko konfigurovateľný
http://www.netboz.net - projekt NetBoz Firewall. Livecd distribúcia. Obsahuje NAT, DNS server, DHCP server, DHCP klient na WAN interface, PPPoE, Realtime moniktoring siete, administrácia webu, pracuje s 2-3 sieťovými kartami.
http://www.dragonflybsd.org - projekt je pokračovaním freebsd rady 4.x
http://people.freebsd.org/~picobsd/picobsd.html - jednodisketová distribúcia routeru (ethernet, Dial-Up)
http://www.wifibsd.org - WiFi BSD Access Point. 

 

Do you want to learn playing backgammon? Yes? Visit our site and read everything about backgammon regeln. Play also roulette or black jack and get our bonus casino. Play now!
 

| FreeBSD workstation | FreeBSD notebook | FreeBSD server |
| potápanie | cyklistika | windsurfing | paragliding | korčuľovanie |